Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | LUMINOUS |
| Model Number | EcoVolt Neo1050+PC18042TJ+Trolly |
| Battery Included | Yes |
| Back Up Time | 8 hrs |
| Load Options | 4 FAN,4 CFL,1 LED TV, 1WATER PURIFIER |
| Type | Pure Sine Wave Inverter |
| Solar Power Compatible | No |
| Efficiency | 94.5 % |
| Output Voltage | 240V |
| Output Frequency | 50HZ |
| Input Voltage | 5 TO 100 VDC |
| Input Frequency | 20HZ |
| Battery Type | Tubuler |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Capacity | 150AH |
| Width | 32 cm |
| Height | 48 cm |
| Depth | 52 cm |
| Weight | 65 kg |
| Warranty Summary | Warranty: 42 Months* (24 Months Replacement Warranty + 18 Months Prorata Warranty) |
| Service Type | Incase of any defect in the product, the customer needs to register a service call at Luminous toll free number 18001033039. Engineer visits in 24-48Hours and gives resolution |
| Covered in Warranty | Incase of any Backup issues, Product is collected from customer end and tested for Backuptime. It is replaced if found faulty. |
| Not Covered in Warranty | physical damage |





Reviews
There are no reviews yet.