Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | LUMINOUS |
| Model Number | Zelio+ 1100 Home UPS Pure Sine Wave Inverter |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 4 hrs |
| Load Options | Capacity 900 VA, Rated Power 756Watt Output, 4 Fan (60W) , 5 Tubelight (40W), 1 TV, 1 Cooler (200W) |
| Type | Pure Sine Wave Inverter |
| Solar Power Compatible | No |
| Efficiency | >95 % % |
| Output Voltage | 200V – 230V |
| Output Frequency | 50 Hz +/- 2Hz |
| Input Voltage | 100V to 260V |
| Input Frequency | 50 Hz +/- 2Hz |
| Width | 24 cm |
| Height | 27 cm |
| Depth | 12 cm |
| Weight | 10 kg |
| Warranty Summary | 24 Months Warranty |
| Service Type | Onsite service, during warranty period Call our Customer 18001033039 |
| Covered in Warranty | The product warranted against any manufacturing defects arising out of any faulty or defective material on workmanship for a period of 24 months from the date of final invoice shall be applicable |
| Not Covered in Warranty | Product warranty excludes defects accruing because of abuse, faulty care or maintenance, repairs/alternative to goods or parts by others |





Reviews
There are no reviews yet.