Description
Material This kettle features a stainless steel body which makes it rust-resistant, sturdy and durable. The ergonomic handle gives you a comfortable grip every time you lift it.
Material This kettle features a stainless steel body which makes it rust-resistant, sturdy and durable. The ergonomic handle gives you a comfortable grip every time you lift it.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Name | scarlett electric heat kattle |
| Power Indicator | Yes |
| Lockable Lid | Yes |
| Dry Boil Protection | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Heating Element | hairpin tubular element |
| Sales Package | 1 Scarlett electric heat kattle |
| Other Features | Detachable jug kettle with power base |
| Width | 8 cm |
| Height | 10 cm |
| Weight | 0.48 kg |
| Warranty Summary | no |
| Warranty Service Type | no |
| Covered in Warranty | no |
| Not Covered in Warranty | no |
| Domestic Warranty | 0 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.