Description
Designed for todays kitchen, this unique electric steam cooker is compact yet versatile and safe to handle every steam cooking need. Maestro Model MC3 – A Value Added Model
Designed for todays kitchen, this unique electric steam cooker is compact yet versatile and safe to handle every steam cooking need. Maestro Model MC3 – A Value Added Model
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 2 ltr. Cooking Vessel, 1 ltr. Cooking Pan, 1 ltr. Cooking Vessel, Inner Vessel for Dhall, 3 Plates Idli Stand, Egg /Vegetable Tray, Measuring Cup, Drip Tray, Spatula |
| Model Number | MC3 |
| Non Stick Surface | No |
| Sound Alerts | No |
| Light Indicator | Yes |
| Cord Storage Compartment | Yes |
| Drip Tray | Yes |
| Pack of | 1 |
| Other Power Features | Low Consumption, Auto cut-off |
| Other Features | The most versatile steam cooker |
| Width | 30 cm |
| Height | 33 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 4.25 kg |
| Other Dimensions | Dummy, Dummy |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer's warranty |
| Warranty Service Type | The customer should contact the Manufacturer |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover if descaling is not carried out periodically as mentioned in Operation Manual |
Reviews
There are no reviews yet.