Description
With new innovative led indicator technology showing different colour for heating and cutoff from same indicator. New never seen before design. Non stick dry light weight automatic iron with temprature control setting.
With new innovative led indicator technology showing different colour for heating and cutoff from same indicator. New never seen before design. Non stick dry light weight automatic iron with temprature control setting.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 iron |
| Brand | Maha Laxmi |
| Model | pigeon |
| Type | Dry |
| Color | Multicolor |
| Soleplate type | Non-stick |
| Temperature Control | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Spray | No |
| Steam Burst | No |
| Self Cleaning | No |
| Cord length | 2 m |
| Cordless | No |
| Automatic shut-off | Yes |
| Swivel Cord | 360 |
| Water Tank Capacity (ml) | 0 ml |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power Consumption | 750 W |
| Power Input | 220 V |
| Height | 13 cm |
| Width | 18 cm |
| Depth | 12 cm |
Reviews
There are no reviews yet.