Description
MAPS CARES FOODS Red Lobia (Whole) into ALAVI / HALIM / GARDEN CRESS – 200 gm
MAPS CARES FOODS Red Lobia (Whole) into ALAVI / HALIM / GARDEN CRESS – 200 gm
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Sales Package | 200 GMS SEED |
| Brand | MAPS CARES FOODS |
| Type | Lobia |
| Quantity | 200 g |
| Form | Whole |
| Polished | No |
| Organic | Yes |
| Container Type | Pouch |
| Maximum Shelf Life | 12 Months |
| Nutrient Content | Raw cress is 89% water, 6% carbohydrates (including 1% dietary fiber), 3% protein and less than 1% fat (table). In a 100 gram amount, raw cress supplies 32 calories and numerous nutrients in significant content, including vitamin K (516% of the Daily Value, DV), vitamin C (83% DV) and vitamin A (43% DV). |
| Dietary Preference | No Cholesterol |
| Storage Condition | STORAGE IN COOL AND DRY PLACE |
| Manufactured By | TRUE GRAINS |
| Regional Speciality | KARANATAKA |
| Country of Manufacture | INDIA |
| Model Name | TRUE GRAINS |
| Certification | NO |
| Other Features | GOOD Calcium, Iron, Vitamin E, Vitamin C, Vitamin A, Protein, Folic acid and Dietary Fiber (RAW) |
| Width | 11 cm |
| Height | 17 cm |
| Depth | 6 cm |
| Other Dimensions | 0 |
Reviews
There are no reviews yet.