Description
NA
NA
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | 1 Indoor Unit, Remote Control, 2 AAA Batteries, Set Installation Plates and Screws, 1 Outdoor Unit, Wiring and User Manual |
| Brand | MarQ by Flipkart |
| Model Name | FKAC155SIA |
| Type | Split |
| Capacity in Tons | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star BEE Rating |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Color | White |
| Series | Innocool |
| Cooling Capacity | 5200 W |
| Compressor | Dual Inverter |
| Dehumidification | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Refrigerant | R-410A |
| Operating Modes | Dry Mode |
| Technology Used | DC Inverter Twin Rotary |
| Condenser Coil | Copper |
| Indoor W x H x D | 900 mm x 235 mm x 315 mm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 855 mm x 590 mm x 375 mm |
| Outdoor Unit Weight | 37 kg |
| Indoor Noise Level | High – 43 dB, Low – 36 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 110 -150 square feet sq ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.65 W/W |
| Evaporator Fin Type | Coated Al |
| Condenser Fin Type | Bare Al |
| Stepped Louvers | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Throw Distance: 10 m |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | No |
| Active Carbon Filter | No |
| Deodorizing Filter | No |
| Other Filter Features | Mesh Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1430 W |
| Operating Current | 6.2 A |
| Night Glow Buttons on Remote | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Installation Details | Standard installation of air-conditioners upto Rs.1599 covers only:, 1) Drilling of holes into a brick wall for taking out the pipes, 2) Fixing a hole sleeve & Cap., 3) Fixing & Connecting indoor and outdoor units using the standard Kit provided by the manufacturer, 5) Wrapping the pipe with seasoning tape, Not covered as part of standard Installation charges are:, 1) Outdoor unit stand – Rs. 750-1000., 2) Extra copper wire – Rs. 600-800 per metre (Two sized copper pipes will be used), 3) Drain pipe extension- Rs. 90per metre., 4) Wiring extension from the meter to the installation site – Rs. 90 per metre., 5) Vinyl tape roll -Rs. 90, 6) Dismantling/shifting of the old AC's – Rs. 600-800, 7) Closing the holes with White Cement – on Actuals, 8) Stabilizer, 9) Plumbing and masonry work, 10) Power-point/MCB fitting and any other electrical work, 11) Carpentry work., 12) Core cutting fabrication and electrical. |
| Technician Visit Details | Authorized Service Engineer will do the following, Provide replacement to the customer in case part / product not repairable (only after replacement request approved), Repair Services, Repair / change the defective part |
| Uninstallation Details | In case of returns, Uninstall, Pick-up the product., Flipkart's team will visit the customers location, Pack |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor |
| Covered in Warranty | All Functional Part of AC Other than Aesthetic Parts (Plastic Parts) |
| Not Covered in Warranty | Parts: Air Filter/front Grill is Not Covered in the Warranty. The Warranty Does Not Cover Installation/Demonstration. Accessories External to the System. The Product is Not Used According to the Instructions Given in the Instruction Manual. Defects Caused |
| Warranty Service Type | On-site. Please reach out on the MarQ Care Helpline no. 080-46609211 |
Reviews
There are no reviews yet.