Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | User Guide, Headset, Warranty Card, Charger, USB Cable, Handset, Battery |
| Model Number | A94 |
| Model Name | MAd A94 |
| Color | Grey |
| Browse Type | Smartphones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Display Size | 11.43 cm (4.5 inch) |
| Resolution | 480 x 854 Pixels |
| Resolution Type | FWVGA |
| Display Colors | 16.7 M |
| Other Display Features | IPS Display |
| Operating System | Android Jelly Bean 4.2.2 |
| Processor Core | Quad Core |
| Primary Clock Speed | 1.2 GHz |
| Operating Frequency | GSM – 900, 1800; UMTS – 2100 |
| Internal Storage | 4 GB |
| RAM | 512 MB |
| Expandable Storage | 32 GB |
| Supported Memory Card Type | MicroSD |
| Phone Book Memory | Yes |
| Call Log Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Primary Camera Available | Yes |
| Primary Camera | 5MP Rear Camera |
| Primary Camera Features | Auto Focus, Flash Support |
| Secondary Camera Available | Yes |
| Secondary Camera | 5MP Front Camera |
| Secondary Camera Features | Auto Focus |
| HD Recording | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Video Recording Resolution | 720 x 1280 |
| Network Type | 3G |
| Supported Networks | GSM |
| Internet Connectivity | 3G, Wi-Fi, GPRS |
| 3G | Yes |
| 3G Speed | 21 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| GPRS | Yes |
| Pre-installed Browser | Android, Opera Mini |
| Micro USB Port | Yes |
| Micro USB Version | 3 |
| Bluetooth Support | Yes |
| Bluetooth Version | 4 |
| Wi-Fi | Yes |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Map Support | Google Maps |
| GPS Support | Yes |
| Smartphone | Yes |
| Touchscreen Type | Capacitive |
| SIM Access | Dual Standby |
| Sensors | Light Sensor, G-Sensor, Proximity Sensor |
| Other Features | Video Chat, Intuitive Text Input, Spell Check, Enhanced Applications and Power Management Features |
| Important Apps | MAd Call App, MAd, Spuul, Hike, Bubble X Slice, Dancing Bubbles, BBM |
| FM Radio | Yes |
| Audio Formats | MP3, WAV, MIDI |
| Video Formats | 3GP, MP4 |
| Battery Capacity | 1800 mAh |
| Warranty Summary | 1 Year for Mobile & 6 Months for Accessories |





Reviews
There are no reviews yet.