Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Microtek |
| Model Number | E2+1025 |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 12 hrs |
| Load Options | 6 tube lights, 4fans, 1 TV, 1 mixie |
| Type | Pure Sine Wave Inverter |
| Solar Power Compatible | No |
| Efficiency | 90 % |
| Output Voltage | 220V |
| Output Frequency | 50hz |
| Input Voltage | 180V+ |
| Input Frequency | 50hz |
| Width | 26 cm |
| Height | 18 cm |
| Depth | 36 cm |
| Weight | 10 kg |
| Warranty Summary | 24 Months manufacturer warranty |
| Service Type | Manufacturer online service login |
| Covered in Warranty | manufacturer complaints |
| Not Covered in Warranty | Physical damage |





Reviews
There are no reviews yet.