Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Microtek |
| Model Number | Super Power 700 (12V) SW |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 4 hrs |
| Load Options | 3 Fan, 3 Light, 1 TV |
| Type | Pure Sine Wave Inverter |
| Solar Power Compatible | No |
| Efficiency | 80 % |
| Output Voltage | 100V ~ 300V |
| Output Frequency | 50Hz, 1Hz |
| Input Voltage | 100V ~ 300V |
| Input Frequency | 50Hz, 1Hz |
| Width | 38.2 cm |
| Height | 19.8 cm |
| Depth | 34 cm |
| Weight | 8 kg |
| Warranty Summary | 2 Years |
| Service Type | On site |
| Covered in Warranty | Physical Damage |
| Not Covered in Warranty | Manufacturing Defect |





Reviews
There are no reviews yet.