Description
Portable Lightweight Design It is completely collapsible for easy storage and travel. The travel kettle is our friend whether we are home, camping, on vacation, road trips or anywhere.
Portable Lightweight Design It is completely collapsible for easy storage and travel. The travel kettle is our friend whether we are home, camping, on vacation, road trips or anywhere.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Name | Foldable/Portable Electric Kettle |
| Operating Mode | Electric |
| Power Indicator | Yes |
| Lockable Lid | No |
| Dry Boil Protection | Yes |
| Auto Switch Off | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 800Watt |
| Sales Package | Folding Electric Kettle ( White/Blue/Pink ), Power Cable, User Manual |
| Width | 14 cm |
| Height | 13 cm |
| Cord Length | 0.5 m |
| Depth | 10 cm |
| Weight | 0.485 kg |
| Warranty Summary | 0 |
| Warranty Service Type | 0 |
| Covered in Warranty | No |
| Not Covered in Warranty | No |
| Domestic Warranty | 0 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.