Description
Onida Gale Room/Personal Air Cooler, Grey, White, 75 Liters
Onida Gale Room/Personal Air Cooler, Grey, White, 75 Liters
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | ONIDA |
| Model Name | 80LCVG |
| Color | Grey |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Water Tank Capacity | 75 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating Mode | Manual |
| Air Delivery | 2355 cfm |
| Air Throw Distance | 50 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Body Material | Thermoplastic |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Other Body and Design Features | Rust Proof Durable Plastic Body |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Overflow Indicator | No |
| Other Convenience Features | Auto Fill, Turbo Fan Technology |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption - Heating | 190 W |
| Other Power Features | clean comfortable air! |
| Cooler Location | Indoor |
| Other Features | Powerful Air Throw, 3 Side Cooler Master, Low Power Consumption, Magic Auto Tank Full |
| Width x Height x Depth | 62 cm x 118 cm x 40.7 cm |
| Blower/Fan Diameter | 40.6 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty from Onida |
| Covered in Warranty | The Company's Liability Under the Warranty Will be Limited Only to Motor, Pump, Louver Motor Subject to the Product Being Used as Per the Instructions in User Manual. |
| Not Covered in Warranty | Rest of the Components Including but Not Limited to Cooling Pads, Castor Wheels and Outer Plastic Parts are Not Covered Under Warranty. Warranty Excludes Damages Arising in the Course of Transit and Relocation |
| Warranty Service Type | For any Warranty Related Issues Please Call on the Onida Customer Care No.7490955555 or Write to Us At customer.care@onida.com |
| Domestic Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.