Description
It Is Shock Proof & Made Of Incoloy Heating Element Which Is Energy Saver And Provide Fast Heating
It Is Shock Proof & Made Of Incoloy Heating Element Which Is Energy Saver And Provide Fast Heating
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Complete Unit With Power Base Cord |
| Brand | Orbon |
| model_name | Double Heavy Duty Powder Coated 2000 Watt + 2000 Watts Electric Coil Cooking Stove, Electric Cooking Heater, Induction Cooktop, G Coil Hot Plate Stove, Works With All Cookwares (Red) |
| Model | Double Heavy Duty Powder Coated 2000 Watt + 2000 Watts Electric Coil Cooking Stove, Electric Cooking Heater, Induction Cooktop, G Coil Hot Plate Stove, Works With All Cookwares (Red) |
| Type | Radiant Cooktop |
| Color | Red |
| Body Material | Mild Steel |
| Control | Jog Dial |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | 2 G Coil Burner |
| Spill Proof | Yes |
| Reversible Burner | No |
| Power Indicator | No |
| Power Consumption | 4000 W |
| Power Input | AC 220 – 240 V |
| Cord length | 2 m |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 9 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 3.518 kg |
| Other Features | For The Very First Time, It May Release Some Smoke Beacause Of Oil & Chemical Used On Element. But There Is No Need To Worry About It At All. It Will Get Comfortable Within 5-10 Minutes & Use It Hassle Free As You Wish To. But It Is Advisable To Preheat For 5 Min Everytime You Use It, To Get Maximum Performance & To Get Rid Of Any Moisture Present In Element, Electrical Cooktop Comes With 2 Burner, Fast Heating: LPG Gas Stoves, Sturdy and durable: Metal Body To Withstand Continuous Rough Use and Long Lasting For Years, Easy to clean, Safe and Stable |
| Other Body & Design Features | Incoloy Heating Element, Metal Body |
| Service Type | Customer Has To Bring The Product To The Nearest Service Center |
| Warranty Summary | 6 Months Manufacturing Warranty Against Manufacturing Defects Only, We Will Not Accept Product Once Used. |
| Covered In Warranty | Only Element |
| Not Covered In Warranty | Physically Damaged |
Reviews
There are no reviews yet.