Description
OREVA OVEN TOASTER GRILLER OTG-20L (Black)
OREVA OVEN TOASTER GRILLER OTG-20L (Black)
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Oven Toaster Grill, User Manual, Warranty Card |
| Brand | Oreva |
| Model Number | OTG-20L |
| Capacity | 20 L |
| Rotisserie | Yes |
| Body Material | Metal & Plastic |
| Color | Black |
| Shade | Black |
| Rotisserie Type | NA |
| Control Panel | Dial |
| Cavity Material | Alluminium, Steel |
| Timer | Yes |
| Temperature Control Range | 100-250 degree C |
| Maximum Timer Limit | 60 min |
| Indicator | Yes |
| Chamber Light | Yes |
| Warming Function | Yes |
| See-through Door | Yes |
| Auto Shut-off | Yes |
| Auto Menu | No |
| Number Of Auto Menu | 0 |
| Heat-resistant handle | Yes |
| Power Consumption | 1380 W |
| Power Requirement | 50H |
| Width | 34 cm |
| Height | 31 cm |
| Depth | 44 cm |
| Weight | 5 kg |
| Warranty Summary | 12 Months |
| Covered in Warranty | Internal Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Reviews
There are no reviews yet.