Description
Features:
Features:
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 induction cook top |
| Brand | OTC |
| model_name | 1000Watt(G-Coil) |
| Model | G-10 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | STEEL |
| Control | Touch Panel |
| Preset Cooking Menus | 1 Button |
| Timer | yes |
| Timer setting | 1 hr |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | 1 |
| Spill Proof | No |
| Reversible Burner | No |
| Power Indicator | No |
| Power Consumption | 2000 W |
| Power Input | AC 220 – 240 V |
| Cord length | 1.24 m |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 12 cm |
| Width | 35 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 1 kg |
| Service Type | NO |
| Warranty Type | NO |
| Warranty Summary | NO |
| Covered In Warranty | NO |
| Not Covered In Warranty | NO |
| International Term | 0 |
Reviews
There are no reviews yet.