Description
NA
NA
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Remote, AAA Batteries, User Manual, Installation Kit, Warranty Card |
| Brand | Panasonic |
| Model Name | CS-NU12XKYW/CU-NU12XKYW |
| Type | Split |
| Capacity in Tons | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star BEE Rating |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Color | White |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Auto, Cool, Fan, Dry |
| Condenser Coil | Copper |
| Indoor W x H x D | 87 cm x 29 cm x 20.4 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 67.2 cm x 52 cm x 24 cm |
| Outdoor Unit Weight | 24 kg |
| Indoor Noise Level | Low – 45 dB |
| Other Performance Features | Powerful Mode |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Temperature Display |
| Additional Features | PM2.5 Filter |
| Power Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption | 588.97 W |
| Battery Type | AAA Batteries |
| Other Remote Control Features | Backlit with Illuminance Button |
| Installation Details | Standard installation of air-conditioners upto covers only: 1) Drilling of holes into a brick wall for taking out the pipes 2) Fixing a hole sleeve & Cap. 3) Fixing & Connecting indoor and outdoor units using the standard Kit provided by the manufacturer. Not covered as part of standard Installation charges are: 1) Outdoor unit stand – Rs. 750-1000. 2) Extra copper wire – Rs. 600-800 per metre (Two sized copper pipes will be used) 3) Drain pipe extension- Rs. 80- 110 per metre. 4) Wiring extension from the meter to the installation site – Rs. 90 per metre. 5) Vinyl tape roll -Rs. 80-110 6) Dismantling/shifting of the old AC's – Rs. 700-800 7) Closing the holes with White Cement – on Actuals 8) Stabilizer 9) Plumbing and masonry work 10) Power-point/MCB fitting and any other electrical work 11) Carpentry work. 12) Core cutting fabrication and electrical. Note: we highly recommend to use standard & authorized accessories Only. In case customer arranges accessories by his own, Brand Service Engineer might refuse &/or ask for labour charges for fixing these accessories. |
| Technician Visit Details | Authorized Service Engineer will do the following, Provide replacement to the customer in case part / product not repairable (only after replacement request approved), Repair Services, Repair/change the defective part |
| Uninstallation Details | In case of returns, Uninstall, Pick-up the product., Flipkart's team will visit the customers location, Pack |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive on Warranty Product, 4 Years on PCB and 9 Years On Compressor |
| Covered in Warranty | Maufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Any Plastic Parts and Physical Damages are Not Covered in Warranty |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Reviews
There are no reviews yet.