Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | User Manual, Inlet Pipe, Drain Pipe, Washing Machine |
| Brand | Panasonic |
| Model Name | NA-F65G6 |
| Function Type | Fully Automatic Top Load |
| Washing Capacity | 6.5 kg |
| Washing Method | Aqua Wave Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 720 rpm |
| In-built Heater | Yes |
| Dryer Type | Air Dry |
| Water Level Selector | Yes |
| Shade | Silver |
| Technology Used | Dancing Water Flow, Econavi Technology, Active Foam Wash, Aqua Spin Rinse, Aquabeat |
| Installation & Demo | Explain all the functionality of the product, Flipkart will facilitate Installation & Demo at time of your convenience from an brand authorized service engineer, Usage of the product, The authorized service engineer will be providing detailed demo that includes, The Installation & Demo service will be provided free of cost. All additional accessories not part of the the package will be charged separately, Preventive maintenance action to be taken, Flipkart will communicate the day and time slot of the scheduled Installation & Demo through a SMS and the same information will also be available in your order details page |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive Warranty from Panasonic |
| Covered in Warranty | All parts excluding outer cabinet and plastic parts from the date of purchase will be covered under warranty, Covers all manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Any accessories external to the product, Defects caused by improper use as determined by the company personnel, Serial number is removed, altered or obliterated from the machine, Defects due to cause beyond control like lightning, abnormal voltage, acts of god or while in transit to the service center's or purchaser's residence, Parts: outer cabinet and plastic parts, Site (where the premises is kept) conditions that do not confirm to the recommended operating conditions of the machine, Modification or alteration of any nature made in the electrical circuitry/ or physical construction of the set, Product is not used according to the instructions given in the instructions manual |
| Wash Program Types | 8 – Normal, Quick, Gentle Hand Wash |
| Hot Wash | Yes |
| Other Wash Modes | Bed Sheets, Daily Sari, Power Wash (Soak + Intensive), Baby Care |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Other Body Features | Sazanami Drum |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Digital Indicator |
| Lint Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Softener, Delay Start (2 – 24 hrs), Air Dry: 90 min, Temperature Control (Hot / Warm), Tub Hygiene, Easy Wide Opening, Selectable Soak Timer, Double Inlet (Hot and Cold), Process Setting Button, Anti Bacterial Pulsator, Remaining Time Indication |
| Other Power Features | Stand-by Energy Consumption |
| Child Lock | Yes |
| Auto Power Off | Yes |
| Other Features | Econavi (Cloth Load and Water Temperature), New Auto Restart (With LED), Big Lint Filter |
| Width | 52.5 cm |
| Height | 92.9 cm |
| Depth | 57.1 cm |
| Weight | 30 kg |





Reviews
There are no reviews yet.