Description
SS 316 Grade Steel Water Level Sensor, US Standard 1.5 M Wire , Long Life Rust Proof.
SS 316 Grade Steel Water Level Sensor, US Standard 1.5 M Wire , Long Life Rust Proof.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | PAVAN |
| Model Number | Sensor06 |
| Wired/Wireless | Wired |
| Number of Sensors | 6 |
| Brand Color | Red, Green, Black |
| Display Type | NA |
| Audible Alarm | NA |
| Installation Type | Auto |
| Detection Range | 300 ft |
| Minimum Alarm Distance | 100 m |
| Maximum Alarm Distance | 300 m |
Reviews
There are no reviews yet.