Description
Cooktop helps you to cook your favorite dish perfectly, an automatic voltage regulator, that ensures durability and a power saving technology, to ensure, more food is cooked, while using less power and then there’s more.
Cooktop helps you to cook your favorite dish perfectly, an automatic voltage regulator, that ensures durability and a power saving technology, to ensure, more food is cooked, while using less power and then there’s more.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 |
| Brand | penny avaricious |
| model_name | Surya Type M13 Multifunction Induction cooktop 2000 watts |
| Model | 01 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | Plastic, Glass |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | Curry, Barbecue, Frying, Hot pot, Cook soup, Boil water, Hot milk, Cook rice |
| Timer | Yes |
| Elements on Cooktop | Gas burner, Induction Burner |
| Power Consumption | 2000 W |
| Power Input | AC 220 – 240 V |
| Weight | 2.5 kg |
| Other Features | power saving technology |
| Service Type | NA |
| Warranty Summary | NA |
| Covered In Warranty | NA |
| Not Covered In Warranty | NA |
Reviews
There are no reviews yet.