Description
Balanced Nutrition for Hepatic/Liver care, Calorie Dense 1.5 Kcal/ml, Whey Protein concentarte,MCT Based ,Enriched with Branched Chain Amino acids(BCAA)Fructose Based, safe for Diabetes
Balanced Nutrition for Hepatic/Liver care, Calorie Dense 1.5 Kcal/ml, Whey Protein concentarte,MCT Based ,Enriched with Branched Chain Amino acids(BCAA)Fructose Based, safe for Diabetes
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 400g |
| Brand | PentaSure |
| Model Number | HTCVT8906013890350 |
| Quantity | 400 g |
| Flavor | Vanilla |
| Protein Type | Whey Protein |
| Usage Timings | As per Requirement |
| Form | Powder |
| Dietary Preference | Gluten Free, No Cholesterol |
| Composition | Carbohydrates 75g,Fat 6g,Protein 12g,Saturated Fatty Acid 4.015g,Polyunsaturated Fatty Acid 1.074g,Linoleic Acid (Omega – 6- Fatty Acid) 1.044g,Linolenic Acid (Omega – 3 – Fatty Acid) 0.018g,Monounsaturated Fatty Acid 0.468g,Trans Fat 0g,Cholesterol 0mg,Leucine 1.86g,Iso Leucine 1.54g,Valine 1.24g,Vitamin A 2000IU,Vitamin D 160IU,Vitamin E 11IU,Choline 400mg,Vitamin C 48mg,Niacinamide 15mg,Pantothenic Acid 4mg,Vitamin B6 1.6mg,Vitamin B2 1.4mg,Vitamin B1 1.2mg,Folic Acid 160mcg,Biotin 120mcg,Vitamin K 30mcg,Vitamin B 12 0.60mcg,Potassium 360mg,Calcium 400mg,Phosphorous 200mg,Chloride 326.03mg,Magnesium 140mg,Sodium 120mg,Iron 6mg,Zinc 4.8mg,Manganese 1.4mg,Copper 0.6mg,Chromium 60mg,Iodine 60.8mcg,Selenium 35mcg,Molybdenum 40mcg,L- T aurine 50mg,L- Carnitine 50mg/100g |
| Number of Scoops per Container | 32 |
| Ayurvedic | No |
| Shelf Life | 15 Month |
| Container Type | Tin |
| Food Preference | Vegetarian |
| Serving Size | 25 g |
| Model Name | HEPATIC 400 GM |
| Calorie | 100 cal |
| Total Carbohydrate | 0.75 % |
| Protein | 0.12 % |
| Dietary Fiber | 0 % |
| Fat | 0.06 % |
| Potassium | 0.0036 % |
| Sodium | 0.0012 % |
| Saturated Fat | 0.04015 % |
| Cholesterol | 0 % |
| Calcium | 0.004 % |
| Other Daily Value Features | Ideal for Oral and Enteral (Tube) Feed |
Reviews
There are no reviews yet.