Description
This iron provides even heat distribution over its soleplate, minimizing the risk of scorching your clothes and helping you to achieve good ironing results easily.
This iron provides even heat distribution over its soleplate, minimizing the risk of scorching your clothes and helping you to achieve good ironing results easily.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | IRON,WARRANTY CARD |
| Brand | PHILIPS |
| Model | GC 91/40 |
| Type | Dry |
| Color | Pink |
| Country of Origin | India |
| Soleplate type | NON STICK SOLEPLATE |
| Temperature Control | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Spray | No |
| Steam Burst | No |
| Automatic shut-off | Yes |
| Swivel Cord | 180 degree cord freedom |
| Power Consumption | 750 W |
| Height | 11 cm |
| Width | 12 cm |
| Depth | 23 cm |
| Service Type | ON SITE |
| Warranty Summary | TWO YEAR ON SITE WARRANTY |
| Not Covered In Warranty | PHYSICAL DAMAGE |
Reviews
There are no reviews yet.