Description
Daily collection induction cooktop
Daily collection induction cooktop
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cooktop |
| Brand | PHILIPS |
| model_name | HD4920 |
| Model | HD-4920/0 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | Mild Steel |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | Chappati/Dosa, Deepk fry, pressure cooker, Keep warm, Curry/Gravy, Stir Fry, Boil/Manual |
| Display | 4 Digit LED Dispay |
| Timer | Yes |
| Elements on Cooktop | induction element |
| Power Consumption | 1500 W |
| Power Input | AC 220 -240 V |
| Cord length | 120 cm |
| Automatic shut-off | Yes |
| Height | 10 cm |
| Width | 27 cm |
| Depth | 25 cm |
| Weight | 1 kg |
| Other Features | Indian Menu Options, Unique Dual heat sensors, Anti-magnetic wall, Easy to maintain, |
| Service Type | service center |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer defect |
| Covered In Warranty | manufacturer defect |
| Not Covered In Warranty | physical damage |
Reviews
There are no reviews yet.