Description
High wattage : 1000 watt; Power cord length:1.8m ; Voltage: 220-240 V, Cord freedom (swivel): 360 degree cord freedom
High wattage : 1000 watt; Power cord length:1.8m ; Voltage: 220-240 V, Cord freedom (swivel): 360 degree cord freedom
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 DRY IRON |
| Brand | PHILIPS |
| Model | Heavy Weight 1000-Watt Dry Iron (Black) |
| Type | Dry |
| Color | Black |
| Soleplate type | NON STICK COATING SUPERIOR GLIDE |
| Temperature Control | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Spray | No |
| Steam Burst | No |
| Cord length | 1.6 m |
| Cordless | No |
| Automatic shut-off | Yes |
| Power Consumption | 1000 W |
| Power Input | 230 V |
| Height | 15 cm |
| Width | 15 cm |
| Depth | 14 cm |
| Service Type | service center |
| Warranty Summary | 1 year warranty on products |
| Covered In Warranty | manufacturer defects |
Reviews
There are no reviews yet.