Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | QSG (Quick Start Guide), USB Data Cable, User Manual, Charger, Battery |
| Model Name | Xenium X2566 |
| Color | Black |
| Browse Type | Feature Phones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Display Size | 6.1 cm (2.4 inch) |
| Resolution | 320 x 240 Pixels |
| Resolution Type | QVGA |
| Display Type | TFT |
| Display Colors | 262 K |
| Operating Frequency | GSM – 900, 1800, 1900 |
| Internal Storage | 3.8 MB |
| Expandable Storage | 16 GB |
| Supported Memory Card Type | MicroSD |
| Phone Book Memory | 1000 |
| Call Log Memory | Yes |
| SMS Memory | 200 |
| Primary Camera Available | Yes |
| Primary Camera Features | Digital Magnifying Zoom |
| Video Recording | Yes |
| Call Divert | Yes |
| Call Timer | Yes |
| Supported Networks | GSM |
| Internet Connectivity | GPRS |
| GPRS | Yes |
| Mini USB Port | Yes |
| Bluetooth Support | Yes |
| Bluetooth Version | 2.1 |
| Wi-Fi | No |
| USB Connectivity | Yes |
| GPRS Features | Class 12 |
| SIM Size | Normal SIM |
| Keypad Type | Alphanumeric |
| Keypad | Yes |
| Other Features | Voice Recorder, Image Viewer, English and Hindi Language Support, Integrated Antenna, Messaging (Concatenated SMS, SMS Cell Broadcast, Short Message Service, SMS Multi-target, MMS Enabled), Multimedia Applications, Call Counters, Call on Hold, Call Waitin |
| FM Radio | Yes |
| Audio Formats | MP3, AMR, MIDI, AAC |
| Battery Capacity | 1630 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Width | 64.9 mm |
| Height | 124.5 mm |
| Depth | 16 mm |
| Weight | 108.8 g |
| Warranty Summary | 1 Year for Mobile & 6 Months for Accessories |





Reviews
There are no reviews yet.