Description
You can enjoy your daily necessities for your food preparation with your Induction cooktop. Feather touch, suitable for making dosa, idli , heating milk, smart timer – for ease using.
You can enjoy your daily necessities for your food preparation with your Induction cooktop. Feather touch, suitable for making dosa, idli , heating milk, smart timer – for ease using.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Top |
| Brand | Pigeon by Stovekraft |
| model_name | acer plus |
| Model | ac11 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | PLASTIC |
| Control | Touch Panel |
| Display | LED Display |
| Timer | Yes |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | 1 INDUCTION BURNER |
| Spill Proof | Yes |
| Reversible Burner | Yes |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1800 W |
| Power Input | AC 230 – 250 V, 50 Hz |
| Cord length | 150 cm |
| Automatic shut-off | Yes |
| Height | 8.6 cm |
| Width | 39.2 cm |
| Depth | 30.8 cm |
| Weight | 2.8 kg |
| Service Type | CUSTOMER NEEDS TO CALL CUSTOMER CARE |
| Warranty Type | DOMESTIC WARRANTY |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered In Warranty | 1 Year Warranty |
| Not Covered In Warranty | physical damage |
| International Term | 0 |
Reviews
There are no reviews yet.