Description
Chia seeds contains amount of fiber & omega-3 fatty acids. Plenty of proteins & several other minerals. They may improve digestion health, blood sugar level, heart health, etc. No side effects reported.
Chia seeds contains amount of fiber & omega-3 fatty acids. Plenty of proteins & several other minerals. They may improve digestion health, blood sugar level, heart health, etc. No side effects reported.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Sales Package | 1 pack of Chia Seeds |
| Brand | Pranacharya |
| Type | Chia Seeds |
| Quantity | 250 g |
| Form Factor | Whole |
| Variant | Raw |
| Container Type | Plastic Bottle |
| Dietary Preference | Sugar Free, No Cholesterol |
| Maximum Shelf Life | 12 Months |
| Organic | Yes |
| Nutrient Content | NA |
| Health Benefits | Boost energy level, Increases brain power, Helps in weight loss, Great for diabetic, Rich in Omega 3 & Fibre |
| Model Name | Raw Chia Seeds Omega-3, Antioxidant & Fibre |
| Model Number | ChiaSeeds |
| Certification | FSSAI |
| Other Features | NA |
| Width | 10 cm |
| Height | 22 cm |
| Depth | 10 cm |
| Weight | 0.25 kg |
| Other Dimensions | NA |
Reviews
There are no reviews yet.