Description
Preethi Pro MG-259 Taurus 1000 W Mixer Grinder 3 Jar Black, Silver
Preethi Pro MG-259 Taurus 1000 W Mixer Grinder 3 Jar Black, Silver
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Mixer Grinder, 3 Jars |
| Power Required | AC 230 V |
| Revolutions | 20500 RPM |
| Auto Switch Off | Yes |
| Material | Polycarbonate |
| Dry Grinding | Yes |
| Blending | Yes |
| Grating | Yes |
| Mincing | Yes |
| Chutney Grinding | Yes |
| Grinding Jar Capacity | 1.5 L |
| Chutney Jar Capacity | 0.5 L |
| Juice Extractor Jar Capacity | 1.2 L |
| Warranty Summary | 2 Years Guarantee |
| Warranty Service Type | On-site Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Depth | 23 cm |
| Height | 39 cm |
| Width | 29 cm |
| Weight | 4.9 kg |
Reviews
There are no reviews yet.