Description
1 YEAR WARRANTY
1 YEAR WARRANTY
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 INDUCTION COOKTOP |
| Brand | Prestige |
| model_name | PIC |
| Model | PIC 20 1200 Watt Induction Cooktop with Push Button (Maroon) |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Maroon |
| Body Material | Glass |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | Dosa/Chappati, Pressure cook, Deep Fry, Saute, Curry, Idli, Heat milk |
| Timer | Yes |
| Elements on Cooktop | INDUCTION COOKTOP |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1200 W |
| Power Input | AC 230 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 10 cm |
| Width | 32 cm |
| Depth | 39 cm |
| Weight | 1.5 kg |
| Other Features | Troubleshooting guidelines: Works only with Induction base cookware- bottom diameter between 12cm-26cm, Type of Control Panel: Push-button, Great Features: Indian Menu Options, Aerodynamic cooling system, Automatic voltage regulator, saves power, Portable, Intelligent, Easy to maintain, Energy Saving, Anti-Magnetic Wall, Eco-friendly |
| Service Type | SERVICE CENTER |
| Warranty Summary | Warranty: 1 Year |
| Covered In Warranty | MANUFACTURER DEFECTS |
| Not Covered In Warranty | PHYSICAL DAMAGE |
Reviews
There are no reviews yet.