Description
Filter Material: [“Carbon”]
Filter Material: [“Carbon”]
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 4 piece |
| Brand | Mehak |
| Model Name | RO UV/UF/TDS water filter catridge-9Inch Candle for Aqua guard RO System Solid Filter Cartridge (PACK OF 4) Solid Filter Cartridge (0.5, Pack of 4) |
| Type | Solid |
| Filter Material | Polypropylene (PP) |
| Micron Rating | 0.005 |
| Suitable For | Best Suited for Aquaguard Reviva, Aquaguard Enhance, Aquaguard Aquasure, Dolphin Purifiers, Kent Supreme, Kent Grand, Kent Pearl, Kent Superstar, Kent Super, ZeroB IonExchange, Aquagrand, Aqua Grand, Aqufresh, Aqua Fresh, Aquasure, All Domestic RO Systems and Water Filters |
| Filtration Stages | 1 |
| Shelf Life | 3 Months |
| Maximum Temperature | 355 K |
| Used For | Remove Dust & salt, RO UV/UF/TDS water filter catridge-9 inch Candle for Aqua guard RO System Solid Filter Cartridge Solid Filter Cartridge |
| Core Material | Carbon |
| End Treatment Material | Vitron |
| Model Number | MEHAK RO System Solid Filter Cartridge (PACK OF 4) Solid Filter Cartridge (0.5, Pack of 4) |
| Filtration Type | RO Systems and Water Filters |
| Input Turbidity | 10 NTU |
| Sealing Type | 222-O ring Sealing |
| Purification Capacity | 15000 L |
| Height | 6 cm |
| Weight | 0.48 kg |
| Diameter | 3 cm |
| Width | 2 cm |
| Depth | 3 cm |
| Certification | RO Systems and Water Filters |
| Other Features | Best Suited for Aquaguard Reviva, Aquaguard Enhance, Aquaguard Aquasure, Dolphin Purifiers, Kent Supreme, Kent Grand, Kent Pearl, Kent Superstar, Kent Super, ZeroB IonExchange, Aquagrand, Aqua Grand, Aqufresh, Aqua Fresh, Aquasure, All Domestic RO Systems and Water Filters |
Reviews
There are no reviews yet.